Coraz więcej Polaków decyduje się na sprowadzenie auta z USA i Kanady
W samym 2023 roku ok. 50 tys. samochodów sprowadzono z USA i Kanady do Polski. Według danych IBRM Samar w latach 2019-2022 w ramach importu aut z USA do naszego kraju trafiło niemal 100 tys. aut. Oznacza to, że liczba zainteresowanych zakupem pojazdów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady stale rośnie. Sprawdź, co wpływa na coraz większą popularność sprowadzania amerykańskich samochodów do Polski.
Import auta z USA — czy to godne uwagi rozwiązanie?
Amerykański rynek używanych samochodów charakteryzuje się ogromnym wyborem różnego rodzaju pojazdów. Według danych z portalu Statista.com w 2022 r. na drogi w Stanach Zjednoczonych wyjechało z salonów 13,6 mln nowych samochodów osobowych i lekkich ciężarówek. Co ciekawe, we wcześniejszych latach liczba ta sięgała nawet ponad 17 mln nowych samochodów rocznie. Warto też odnotować, że wielkość rynku używanych samochodów z USA w 2021 sięgała niemal 140 mld dolarów. Niemałej części tego segmentu dotyczy import samochodów z Ameryki do Europy i krajów Bliskiego Wschodu.
Ogromne ilości używanych amerykańskich pojazdów ułatwiają wybór wymarzonego auta z USA. Kupujący mają dostęp do tysięcy egzemplarzy różnych modeli amerykańskich samochodów. Używane pojazdy trafiające do Polski najczęściej sprzedawanych są w formie licytacji online w serwisach Copart, IAAI i innych. Do chętnie wybieranych model należą np. Ford Mustang GT, Dodge Challenger czy Jeep Grand Cherokee. Zwolennicy popularnych pick-upów mogą z kolei wybierać spomiędzy tysięcy ofert sprzedaży modeli takich jak Ford F-150 czy RAM 1500. Amerykański rynek używanych samochodów zapewnia też ogromny wybór pojazdów dla miłośników europejskich marek premium, szukających np. modelu Mercedes-Benz CLA250 czy Porsche Macan.
Czy warto sprowadzać samochód ze Stanów Zjednoczonych?
Rozważając sprowadzenia auta warto poznać zasady importu aut z USA. Zakup amerykańskiego auta zazwyczaj odbywa się poprzez udział w licytacji organizowanej przez znane portale aukcyjne, do których należą Copart.com i IAAI. Pozwala to kupić auto w bardzo korzystnej cenie. Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość aut sprzedawanych na aukcjach samochodów z USA jest uszkodzonych. Zakres szkód jest bardzo szeroki, więc można znaleźć też pojazd z niewielkimi uszkodzeniami, choć ich ceny często nie należą do niskich. Może to sprowadzenie samochodu okaże się mało opłacalne.
Najtańsze są auto ze znacznymi szkodami. Import auta w kiepskim stanie technicznym, blacharskim lub lakierniczym również może być opłacalny. Dużo zależy od tego, w jakiej kwocie zamknie się ostatecznie naprawa auta. Dlatego przed wyborem pojazdu z USA warto sprawdzić ceny elementów mechanicznych i blacharskich, zwłaszcza do drogich i rzadko spotykanych modeli. Pamiętaj także, że koszt zakupu pojazdu z USA to dopiero pierwszy wydatek związany z importem auta.
Jak kupić auto z USA?
Pojazdy z USA najczęściej kupowane są na aukcjach online prowadzonych w popularnych serwisach internetowych takich jak Copart.com czy IAAI. W celu uzyskania dostępu do licytacji należy zarejestrować się w wybranym serwisie. Garść praktycznych porad na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak licytować samochód lub inny pojazd z USA na aukcjach online Copart. Gdy zakup samochodu na aukcji dojdzie do skutku kupujący musi opłacić niemałą prowizję, która wynosi zazwyczaj od 400 dolarów w górę.
Sprowadzenie wymarzonego auta za Stanów Zjednoczonych to złożony proces. Po wygraniu licytacji kupujący musi dopełnić czynności związanych ze sprowadzeniem samochodu z USA do Polski. Następnie należy zgłosić i opłacić wszystkie należności celno-podatkowe. To wszystko sprawia, że proces importu aut z USA jest znacznie trudniejszy niż zakup auta z lokalnej dystrybucji. Jednak pomimo tych trudności import samochodów zza oceanu cieszy się sporą popularnością wśród polskich kupujących. Wynika to m.in. z tego, że sprowadzenie wymarzonego auta może być znacznie tańsze od zakupu samochodów pochodzących z europejskiego rynku.